Super wakacje w Trojmiescie

Niewątpliwie największą atrakcją kulturalną każdego lata w Gdańsku jest Jarmark świętego Dominika.Jarmark sw. Dominika 1996 Jest to najstarsza impreza Gdańska. Sięgająca swoją tradycją XIII wieku.

Każdego roku , w ostatnią sobotę lipca ściągały do Gdańska liczne rzesze niemieckich, francuskich, angielskich, a nawet hiszpańskich i portugalskich kupców. Do portu zawijało ponad 400 okrętów z francuskim i hiszpańskim winem, jedwabiem, konfiturami, portugalskimi przyprawami korzennymi, cyną i suknem angielskim. Przybywali zewsząd cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.
W tym roku Jarmark świętego Dominika odbędzie się w dniach :
od 30 lipca 2011 do 13 sierpnia 2011.

A wszystko zaczęło się od tego, że Dominikanom związanym z najstarszym gdańskim kościołeKosciol sw Mikolajam: kościołem św. Mikołaja wydawało się, że zbyt mało wiernych przychodzi na ich msze odpustowe. Chcąc temu zaradzić, postarali się u papieża Aleksandra IV o przywilej organizowania corocznego jarmarku w dzień świętego Dominika na przyległym do kościoła św. Mikołaja Placu Dominikańskim . 

Pierwszy jarmark odbył się 4 sierpnia 1260 roku. Od tego dnia co roku 4 sierpnia o godzinie 12:00 rozbrzmiewały dzwony obwieszczając rozpoczęcie jarmarku.

Początkowo ludowo- religijny festyn wypełniony modłami i zabawą przekształcił się szybko w imprezę o charakterze kulturalno - gospodarczym i to o zasięgu międzynarodowym....

Z czasem zwiększał się zarówno obszar, jak i czas trwania jarmarku. Oprócz placu Dominikańskiego objął ul. Długą i Wały Jagiellońskie, a obecnie także ul. Mariacką.

Jarmark św. Dominika odbywał się nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. A po wojnie pierwszy Jarmark Dominikański zorganizowano w 1972 roku z inicjatywy dziennikarza trójmiejskiego dziennika “Wieczór Wybrzeża”.
 

Sopot: Molo to jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowychSopot Molo, wizytówka kurortu. Składa się 2 części: drewnianej i lądowej.
Część drewniana (czyli spacerowa) obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. Stężenie jodu w miejscach Poczatek molanajdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie.
Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to plac o po. 20 tys. mkw., na którym znajduje się przepiękna zabytkowa fontanna,...

Gdynia - historia miasta i portu Gdynia jest bardzo młoda, zaledwie niespełna 100 lat ... Nie może konkurować z zabytkami innych polskich miast.... Ale Gdynia to miasto dynamiczne, prężne gospodarczo, przyjazne dla inwestorów i turystów.


Letzte Aktualisierung:

Dienstag, 1. März 2011 

 

Suchmaschine für

Reise und Urlaub!
 

[Home] [Ferienwohnung] [Mieszkanie na lato] [Rezerwacja] [Imprezy]